مقالات علمی

 

آشنایی یا بیماری حاد تنفسی مرس

برای نظر دادن اولین باش!
منتشرشده در مقالات
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
14 تیر
آشنایی یا بیماری حاد تنفسی مرس

تاریخ 95/04/14 ساعت 8:56

آشنایی یا بیماری حاد تنفسی مرس (Middle East Respiratory syndrome)

 

ده سال پس از  شیوع بیماری سارس که اولین اپیدمی گسترده قرن 21 نام گرفت در سپتامبر 2012 در عربستان سعودی کرونا ویروس دیگری کشف شد که یک بیماری با علائم بالینی مشابه سارس پدید می آورد و تهدیدی جدی برای سلامت جهانی محسوب می شود. طی سال 2013 حدود 130 مورد از بیماری در آسیا، اروپا و آفریقا گزارش شد که متاسفانه 58 نفر از مبتلایان جان خود را از دست دادند. از آنجایی که بیشتر افراد آلوده مرتبط با ناحیه خاورمیانه بوده اند این بیماری  جدید را سندرم تنفسی خاورمیانه ای نامیدند(Middle East Respiratory syndrome). کانون ویروس مرس کشور عربستان است؛ یعنی مکانی که زائران ایرانی در آن رفت و آمد دارند و همین امر جامعه پزشکی کشور را بیش از پیش نگران کرده است و لزوم اطلاع رساني گسترده و آشنایی با مخاطرات و راه های پیشگیری از این بیماری را بيش از پيش مي طلبد.

بیماری زایی وعلائم بالینی:

مطالعات اولیه از نحوه انتقال بیماری مرس حاکی از آن است که این ویروس به گیرنده های سطح سلول های بخش پائینی ریه متصل شده و ارتباطی که بین ریه و دستگاه تنفسی و نواحی بینی وجود دارد را از بین می برد. علائم اولیه این بیماری شبیه به سارس است اما برخلاف سارس این ویروس در مراحل پیشرفته سبب از کار افتادن کلیه ها می شود. ویروس کرونا به سیستم تنفسی حمله می کند و به تدریج این سیستم را از کار می اندازد. از علائم این بیماری می توان به تب و سرفه شدید که به التهاب ریه و نارسایی کلیه منجر می شود اشاره کرد و مانند بسیاری از ویروس ها، سالمندان و بیماران قلبی بیشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند. کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند، ممکن است سرفه های چند روزه ظاهرا بدون دلیل داشته باشد و در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی، پریکاردیت و نارسایی کلیه نیز گزارش شده است. همه این علایم شبیه عفونت سارس است اما همانطور که گفته شد مرس علامت خطرناک تر دیگری دارد که در عفونت سارس دیده نمی شود؛ این ویروس آنقدر قدرتمند عمل می کند که کلیه ها را از کار می اندازد و برای بقای بیمار باید حتما او را دیالیز کرد.

گروه های در معرض خطر:

افراد دچار بیماری های مزمن کلیوی، ریوی قلبی عروقی، دیابت و آسم یا افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی بدنشان مشکل داشته است.همچنین افرادی که سفربه حج داشته اند و هنوز 14 روز از بازگشت آنها نگذشته و پرسنل وکادرهواپیمایی یا افرادی که درهواپیمای فرد مشکوک یامبتلا حضورداشته اند گروه های در معرض خطر بوده و بیشتر باید بررسی شوند.

پیشگیری:

جهت پیشگیری از گسترش این عفونت ، ایزوله کردن بیماران و انجام احتیاط های استاندارد ، هوایی Air bornو تماسی Contactدر خصوص افراد بستری شده که مبتلا یا مشکوک به عفونت هستند توصیه می شود. علاوه بر این استفاده بیماران از ماسک در خارج از اتاق های ایزوله جهت جلوگیری از پراکندگی ویروس موثر است. پ رسنل مراکز درمانی باید به این نکته توجه داشته باشند که همواره در معرض ابتلا به این ویروس از طرق مختلفی از جمله هوا و سطوح آلوده و همچنین ابزار و تجهیزات درمانی که به ترشحات بیماران آلوده شده اند می باشند. لذا استفاده از وسایل مراقبت فردی در پرسنل مراکز درمانی شامل استفاده از گان ، دستکش وعینک و استفاده از ماسک هایی با حداقل استاندارد N95برای پیشگیری از عفونت در پرسنل مراکز درمانی لازم است. فاکتر بسیار مهم دیگری که در پیشگیری از انتقال این ویروس اهمیت دارد رعایت بهداشت دست به صورت کامل در تمامی پرسنل درمانی می باشد. رعایت بهداشت دست در مواقعی مانند قبل و بعد از تماس با بیمار یا مواد بیولوژیک آلوده و قبل وبعد از استفاده از وسایل مراقبت شخصی لازم و ضروری است. مسئولین و کادر درمانی باید به این نکته توجه داشته باشند که با توجه به اینکه کرونا ویروسها از دسته ویروس های پوشش دار Enveloped  می باشند به راحتی توسط محلول های ضدعفوني کننده دست  Handrubغیر فعال شده و فاقد خاصیت عفونت زایی می گردد و حتما در انتخاب محصول مورد نظر خود تحقیق و از نوع با کیفیت آن استفاده کنید.از این رو بایستی محلول ضد عفونی دست جهت ضدعفونی دست در مکانهای مناسب و به وفور در اختیار پرسنل بوده و استفاده از آنها مرتبا" به همکاران توصیه شود. فاکتور دیگری نیز که جهت جلوگیری از گسترش این عفونت در مراکز درمانی اهمیت دارد انجام پروسه های پاکسازی و ضدعفونی جهت سطوح مختلف بیمارستانی ابزار و تجهیزات و همچنین منسوجات و لندری  بیمارستان است. هر کدام از پرسنل مراکز درمانی که در ارتباط غیر محافظت شده با بیماران یا افراد مشکوک به این بیماری بوده اند بایستی همواره از جهت علائم اولیه این بیماری مانند تب و عوارض تنفسی مورد بازرسی و مراقبت قرار گیرند و در صورت ادامه دار بودن علائم حداقل طی یک دوره 14 روزه ضمن توقف فعالیت کاری مورد مراقبت قرار گیرند.  از آنجایی که هیچ واکسن موثر و حتی دارویی مناسب کموپروفیلاکسی برای پیشگیری از این عفونت وجود ندارد، تنها رعایت اصول بهداشتی و انجام موارد فوق در مراکز بهداشتی درمانی در پیشگیری از این عفونت موثر می باشد.

instagram: bellasan.ir

telegram: bellasan

بازدید 10175 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مهر 1398 ساعت 21:46

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آدرس کارخانه

پیوندهای مفید